Stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga to nie tylko wielkie banki. Przechadzając się po mieście można zobaczyć wiele historycznych zabytków, a także dotrzeć do niezwykle urokliwego zakątku – dzielnicy Kirchberg. To nowoczesny dystrykt biznesowy, gdzie szkło i stal konkurują ze sobą w wymyślnych formach, wpisujących się w kanony współczesnej architektury plenerowej. Znaleźć tutaj można także wiele atrakcji turystycznych, o których informacje znajdziecie Państwo w poniższym artkule.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Dzielnica Kirchberg?
Nowoczesna dzielnica Kirchberg znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Położona jest na wielkim płaskowyżu z widokiem na północno-wschodnią część historycznego centrum miasta, Ville Haute. Połączona jest natomiast z resztą stolicy Luksemburga mostem Wielkiej Księżnej Charlotty, przewieszonym nad malowniczą doliną Pfaffenthal.
Taka lokalizacja nie jest oczywiście przypadkowa. Kirchberg to w końcu centralna dzielnica biznesowa Luksemburga, zatem musi być dobrze widoczna i łatwo dostępna z każdego miejsca w mieście.
Jak dojechać do Dzielnicy Kirchberg w Luksemburgu?
Co się rozumie samo przez się, nie ma żadnego problemu aby dotrzeć do dzielnicy Kirchberg z choćby najodleglejszego punktu w stolicy. Najlepiej chyba skorzystać z publicznych tramwajów i autobusów. Dlaczego? Jest to po prostu najszybszy sposób by dotrzeć z dowolnego miejsca w mieście do interesującej nas dzielnicy, a na dodatek… nic nie kosztuje! Tak, Luksemburg jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził darmową komunikację miejską w całym państwie. Bezpłatne busy (linie 18, 21, 211, 811, 812) zatrzymują się w samym centrum dzielnicy Kirchberg, przy przystanku na Konrad Adenauer Quai 2.
Taksówki, z drugiej strony, to raczej kiepski pomysł. Trzeba się przygotować na spore korki no i taksiarze liczą sobie całkiem sporo za kurs…

Historia i ciekawostki na temat Dzielnicy Kirchberg w Luksemburgu
Pierwsze wzmianki o Kirchberg (kościelne wzgórze, gdyż istniała tutaj miejscowa świątynia) pojawiają się w źródłach historycznych w XIII wieku ,choć wcześniej przebiegała tutaj ważna rzymska droga – jeszcze na początku XX wieku była popularnym miejscem spacerów mieszkańców Luksemburga. Ze względu na swoje położenie, teren dzielnicy stał się w XVIII wieku placem budowy fortów obronnych. Kilka z nich przetrwało do wyburzenia w końcu wieku XIX.
Wraz z drugą połową XX wieku rozpoczął się okres wielkiej rozbudowy dzielnicy Kirchberg. Zawdzięczać to należy ofensywie politycznej i gospodarczej zachodnich krajów europejskich, które właśnie w stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburga upatrywały dom ważnych instytucji unijnych. Wówczas zbudowano tutaj most Wielkiej Księżnej Charlotty oraz gmachy wielkich banków. Pierwsze skrzypce w tym ogromnym przedsięwzięciu grał francuski architekt Pierre Vago, autor centralnej alei J.F. Kennedy’ego, rozciągającej się od wspomnianego mostu aż do lasu Grunewald.
Atrakcje Dzielnicy Kirchberg w Luksemburgu
Przechodząc przez wiodący do dzielnicy most Wielkiej Księżnej Charlotte, powszechnie znany jako „czerwony most”, od razu rzuca się w oczy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej pod patronatem Wielkiego Księcia Jeana Mudama. Został zaprojektowany przez chińskiego architekta Ieoh Ming Pei, który stworzył także słynną szklaną piramidę w paryskim Luwrze. Całość założenia znajduje się w częściowo odrestaurowanym forcie i wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Całkiem niedaleko znajduje się budynek Filharmonii Narodowej – wielkiej sali koncertowej Luksemburga która może pomieścić ponad 1500 osób. Ogromne wrażenie robią wielkie, pionowe kolumny (ponad 800!), wspierające gmach budowli. Filharmonia słynie ze swojej akustyki i cyklicznych koncertów oraz innych eventów (nawet 400 wydarzeń w roku). W podziemiach znajduje się tutaj tzw. „Discovery Center”, gdzie można posłuchać bardziej awangardowej muzyki (ambient, elektro), a także obejrzeć projekcje eksperymentalnych filmów.

Na wschodnim krańcu dzielnicy jest Narodowe Centrum Sportu i Kultury. Tutejsza „d’Coque Arena” obejmuje basen o wymiarach olimpijskich i największą w kraju halę widowiskowo-sportową z miejscami dla 8300 widzów.
W bezpośredniej okolicy znajduje się także jedna z kilku luksemburskich siedzib Unii Europejskiej. W centrum dzielnicy znaleźć można Europejski Trybunał Sprawiedliwości, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Trybunał Obrachunkowy. Turysta znajduje się zatem w samym sercu europejskich spraw!
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk