Dom Rubensa w Antwerpii, zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , , , , , , , , ,

Dom Rubensa, znany również pod swoją holenderską nazwą, jako Rubenshuis, to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc typu must-see na mapie atrakcji Antwerpii.

Zapraszamy do lektury obszernego artykułu poświęconego Domowi Rubensa w Antwerpii, jednej z najważniejszych atrakcji kulturalnych tego urokliwego miasta.

Na wstępie skupimy się na precyzyjnej lokalizacji Rubenshuis, aby ułatwić dostęp do tego wyjątkowego miejsca dla tych, którzy nie są zaznajomieni z układem atrakcji miejskich.

Następnie zajmiemy się praktycznymi aspektami podróży, sprawdzając, jak najlepiej dostać się z dworca centralnego i lotniska, kluczowych punktów komunikacyjnych Antwerpii, do Domu Rubensa. Przyjrzymy się w tym kontekście różnym środkom transportu – samochodowi, tramwajowi, autobusowi oraz innym opcjom – analizując, który z nich będzie najbardziej korzystny dla zwiedzających.

W kolejnej części artykułu poznamy historię i ciekawostki związane z Domem Rubensa w Antwerpii. Czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się o genezie powstania tego domu, historii funkcjonowania pracowni artystycznej za czasów Rubensa, a także o losach budynku po śmierci jego pierwotnego właściciela. Śledząc transformację Rubenshuis w jedno z najsłynniejszych muzeów w Antwerpii, przybliżymy fascynującą historię tego miejsca.

Kolejny rozdział artykułu będzie skoncentrowany na atrakcjach związanych z kolekcjami muzealnymi oraz wydarzeniami poświęconymi dziedzictwu kulturowemu flamandzkiego mistrza. Przyjrzymy się również możliwości zwiedzania muzeum w formie online, która umożliwia interaktywną eksplorację Domu Rubensa z dowolnego miejsca na świecie.

Na zakończenie artykułu przedstawimy powody, dla których warto odwiedzić muzeum Rubenshuis, a także dostarczymy garść praktycznych informacji dotyczących godzin otwarcia muzeum i cen biletów wstępu. Zachęcamy do lektury, która pozwoli zgłębić fascynujący świat Domu Rubensa i jego znaczenie w kontekście dziedzictwa kulturowego Antwerpii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Dom Rubensa w Antwerpii

Fragment of the facade of the house of Rubens in Antwerp. Belgium
Fragment of the facade of the house of Rubens in Antwerp. Belgium, licencja: shutterstock/By stavrida

Dom Rubensa znajduje się w centrum Antwerpii, kilometr na wschód od historycznej części miasta.

Adres: Wapper 9-11 2000 Antwerpia

Jak dojechać do Domu Rubensa w Antwerpii

Antwerpen-Centraal – Rubenshuis

clock at the train hall of Antwerpen-Centraal station
clock at the train hall of Antwerpen-Centraal station, licencja: shutterstock/By Az_BXL

Dom Rubensa w Antwerpii zlokalizowany jest stosunkowo blisko dworca centralnego miasta. Ponieważ dystans między punktami wynosi zaledwie kilometr, można tę trasę pokonać szybko nawet pieszo. Oczywiście możemy dostać się z dworca do Rubenshuis również komunikacją miejską (tramwajem), ale jeśli nie mamy większego bagażu ze sobą, lepszym pomysłem będzie spacer.

Internationale Luchthaven Antwerpen – Rubenshuis

Flight to Antwerp on international airport departures board. Travelling to Belgium conceptual 3D rendering
Flight to Antwerp on international airport departures board. Travelling to Belgium conceptual 3D rendering, licencja: shutterstock/By alexeynovikov

Z lotniska w Antwerpii również będziemy mogli dostać się do Domu Rubensa. Dystans ten najlepiej pokonać wynajętym samochodem, który jest najszybszą opcją transportową. Poza tym, możemy przejechać tę trasę środkiem transportu publicznego. Wybranie tej drugiej alternatywy będzie jednak związane z przesiadką na stacji w Berchem.

Historia i ciekawostki na temat Domu Rubensa w Antwerpii

Powrót Rubensa z Włoch i zakup nowej posiadłości

Interior of Peter Paul Ruben' house
Interior of Peter Paul Ruben’ house, licencja: shutterstock/By botondhorvath

W okolicach roku 1610, zaledwie dwa lata po swoim powrocie z inspirującej podróży po Italii, młody, wówczas trzydziestoletni Peter Paul Rubens zdecydował się na zakup urokliwego domu z obszernym ogrodem w sercu najatrakcyjniejszej dzielnicy Antwerpii.

Włoska inspiracja architektoniczna

Z determinacją godną wielkiego, utalentowanego i ambitnego artysty, Rubens postanowił przekształcić nabytek, zarządzając osobistą przebudowę, zaprojektowaną zgodnie z własną koncepcją, opartą na studiach nad architekturą pałacową włoskiego renesansu, która stała się również podstawą do napisania książki poświęconej genueńskiej architekturze pałacowej ”Palazzi di Genova”. Dom Rubensa szybko stał się przedmiotem podziwu mu współczesnych, wzbudzając zdumienie oraz zachwyt wielu osób.

Courtyard of Palazzo Reale in Genoa, Italy
Courtyard of Palazzo Reale in Genoa, Italy, licencja: shutterstock/By pavel+dudek

Współlokatorzy

W tym niezwykłym domu Rubens dzielił życie ze swoją pierwszą żoną, Isabellą Brant, a po jej odejściu – z drugą żoną, Heleną Fourment. To również tutaj, wśród pięknych ogrodów, które do dziś stanowią oazę spokoju w pulsującym centrum miasta, rosły i bawiły się dzieci artysty.

Kolekcja i pracownia artysty

Peter Paul Rubens w swoim domu gromadził także prywatną kolekcję muzealną ze zbiorami antyków, obrazów włoskich i niderlandzkich z XV i XVI wieku oraz prowadził wielką pracownię, która gościła wielu znakomitych artystów. Wśród nich, bez wątpienia jednym z najwybitniejszych był Antoon van Dyck, autor wielu barokowych portretów.

Los domu w pierwszych latach po śmierci malarza

Po śmierci Petera Paula Rubensa w 1640 roku, losy jego domu były dość zawiłe. Początkowo, w domu przez jakiś czas mieszkała żona Rubensa, wspomniana już Helena Fourment, która już jednak w 1650 wynajęła budynek Williamowi Cavendishowi i jego żonie, pisarce i filozof Margaret, którzy musieli opuścić Anglię ogarniętą wojną domową (hrabia Cavendish należał do grupy rojalistów, którzy przegrali konflikt ostatecznie w 1651 roku). Po wyjeździe Cavendishów w 1660 r. dom został sprzedany i podzielony przez spadkobierców Rubensa.

civil war battle
civil war battle, licencja: shutterstock/By nedetojo

Renowacje i dzisiejszy status domu

W latach pięćdziesiątych XVIII wieku dom przeszedł radykalną renowację, jednak z czasem ta historyczna perła zeszła na margines pamięci społecznej. Dopiero w XIX wieku narodził się pomysł ponownej, gruntownej odbudowy Rubenshuis.

W 1937 roku miasto Antwerpia zakupiło posiadłość należącą niegdyś do Rubensa, co wyznaczyło konieczność kolejnych zmian konserwatorskich. Dopiero w 1946 roku dawny dom mistrza został odnowiony i ponownie otwarty, już jako muzeum. Dzisiaj, jedyną autentyczną pozostałością po XVII-wiecznej budowli są portyk i pawilon ogrodowy. Od czasu ponownego otwarcia muzeum, kolekcję systematycznie uzupełniano o arcydzieła Rubensa i artystów współczesnych. Oprócz tego, Dom Rubensa stał się miejscem imponującego cyklu wystaw, przyczyniając się do promocji sztuki i kultury.

Restorer pracuje stary malarstwo przywrócenie.
Restorer pracuje stary malarstwo przywrócenie., licencja: shutterstock/By orlok

Zwiedzanie Domu Rubensa w Antwerpii, co warto zobaczyć, atrakcje

temporarily closed banner - temporarily closed sign outdoor exhibition,
temporarily closed banner – temporarily closed sign outdoor exhibition,, licencja: shutterstock/By hanohiki

Niestety, aktualnie Dom Rubensa w Antwerpii nie jest dostępny dla zwiedzających z powodu przeprowadzanych tam prac remontowych. Niemniej jednak, pasjonaci sztuki nie muszą rezygnować z możliwości poznania wyjątkowej kolekcji tego mistrza, gdyż dzieła Rubensa można podziwiać w innych prestiżowych muzeach na terenie miasta.

Kolekcje muzealne na terenie Antwerpii

Jednym z takich miejsc jest Museum aan de Stroom (MAS), które prezentuje część kolekcji należącej do słynnego Ruebenshuis. Warto również odwiedzić muzeum DIVA, wyróżniające się tematycznymi salami, w których oprócz dzieł Rubensa, można podziwiać niezwykłe diamenty, wyroby ze złota i srebra, oraz precjoza wykonane z kamieni szlachetnych. Kolekcję artysty można odkryć także w antwerpskim muzeum Plantin-Moretus (Plantin-Moretusmuseum), gdzie dzieła Rubensa są eksponowane w kontekście fascynującej historii drukarstwa i sztuki drukarskiej.

Kolekcje muzealne w innych miastach

Nie tylko Antwerpia, lecz także inne belgijskie miasta, takie jak Gandawa, przechowują bogatą kolekcję Rubensa. Ponadto, dzieła artysty, w tym obrazy, popiersia, rysunki czy płaskorzeźby, można podziwiać za granicą, w krajach takich jak Wielka Brytania, Włochy czy Stany Zjednoczone. Nawet mimo zamknięcia Domu Rubensa, miłośnicy jego twórczości nadal mają zatem możliwość odkrycia bogactwa jego sztuki w różnych miejscach wystawowych, zarówno bliższych, jak i dalszych od oryginalnej lokalizacji.

Pieter Paul Rubens (1577-1640) "St. Cecilia." Reproduction from illustrated Encyclopedia «Art galleries of Europe», Partnership «M. O. Wolf», St. Petersburg - Moscow, Russia , 1901
Pieter Paul Rubens (1577-1640) „St. Cecilia.” Reproduction from illustrated Encyclopedia «Art galleries of Europe», Partnership «M. O. Wolf», St. Petersburg – Moscow, Russia , 1901, licencja: shutterstock/By talisman

Wydarzenia organizowane w Rubenianum

Pomimo tymczasowego zamknięcia Rubenshuis dla zwiedzających, dziedzictwo artystyczne Rubensa nadal stanowi istotną część świadomości mieszkańców Antwerpii. Zatroskani kustosze troszczą się o kulturalne dziedzictwo miasta poprzez organizowanie różnorodnych wydarzeń w alternatywnych lokalizacjach. W Rubenianum, instytucji dedykowanej gromadzeniu, opracowywaniu i rozpowszechnianiu informacji na temat sztuki miejscowych artystów z XVI i XVII wieku, planowany jest wykład na marzec. Temat tego spotkania będzie koncentrował się na postaci wielkiej miłości Rubensa, Heleny Fourment, co zapewne okaże się fascynującą okazją do odkrycia prywatnej sfery życia artysty.

Innowacyjny projekt, łączący tradycję z nowoczesnością

Video editor hands adjusting color or sound on working console machine in the post production stage.
Video editor hands adjusting color or sound on working console machine in the post production stage., licencja: shutterstock/By diignat

Co więcej, nadal trwa rekrutacja do projektu współpracy z Hantraxem, kompozytorem tworzącym muzykę elektroniczną pochodzącym z Antwerpii. Celem jest stworzenie niezwykłego utworu muzycznego, który połączy współczesne sample z melodią zainspirowaną epoką Rubensa. To nietuzinkowe i eksperymentalne wydarzenie muzyczne, łączące barokowe dziedzictwo artystyczne z nowoczesnymi formami ekspresji, z pewnością przyciągnie uwagę miłośników niekonwencjonalnych kompozycji. Jak widzimy zatem wydarzenia organizowane ku pamięci wielkiego, barokowego mistrza nie tylko podtrzymują dziedzictwo Rubensa, ale także zapewniają nowoczesne spojrzenie na jego twórczość, łącząc tradycję z innowacją.

Poznawanie Rubenshuis w formie online

Happy cheerful display virtual tour of favorite museum or art gallery, showcasing her interest in the arts
Happy cheerful display virtual tour of favorite museum or art gallery, showcasing her interest in the arts, licencja: shutterstock/By ABCreative

Mimo czasowego zamknięcia dla zwiedzających, Rubenshuis oferuje unikalną możliwość wirtualnego zwiedzania.

Wirtualna wycieczka 3D

Dzięki wirtualnej wycieczce 3D, dostępnej na oficjalnej stronie muzeum, entuzjaści sztuki Rubensa mogą przenieść się w świat wirtualny, eksplorując dom artysty z pokoju do pokoju przy użyciu myszki. Zdygitalizowana trasa ta nie tylko odkrywa przed miłośnikami dzieł barokowego mistrza urok poszczególnych pomieszczeń, ale umożliwia również niepowtarzalną interakcję ze sztuką. Przy pomocy tekstów, obrazów i materiałów audio zwiedzający są wprowadzani w fascynujący świat muzeum.

Baza cennych informacji dostępna w formie cyfrowej

Strona internetowa Rubenshuis to także skarbnica informacji dotyczących życia i twórczości Rubensa. Znajdują się tam szczegółowe opisy dzieł, kontekst historyczny oraz podcasty poświęcone flamandzkiemu artyście.

Wirtualne atrakcje dla rodzin z dziećmi

Portret dziecka w wieku przedszkolnym za pomocą tabletu do swojej pracy domowej, Miękkie skupienie dziecka robi pracę domową za pomocą tabletu cyfrowego wyszukiwania informacji w internecie, e-learning lub domowej koncepcji edukacji szkolnej
Portret dziecka w wieku przedszkolnym za pomocą tabletu do swojej pracy domowej, Miękkie skupienie dziecka robi pracę domową za pomocą tabletu cyfrowego wyszukiwania informacji w internecie, e-learning lub domowej koncepcji edukacji szkolnej, licencja: shutterstock/By AnnandJamie

Dla rodzin z dziećmi przygotowane są również materiały plastyczne w formie plików PDF, takie jak kolorowanki, rysunki i wycinanki. Te kreatywne aktywności nie tylko rozwijają wyobraźnię najmłodszych, ale także wprowadzają w interaktywny i przyjazny dzieciom sposób do odkrywania bogatego dziedzictwa oraz życia Rubensa.

W ten sposób Rubenshuis przenosi swoją wartość i atrakcje do świata online, umożliwiając pasjonatom sztuki zanurzenie się w dziedzictwie artysty bez konieczności fizycznego odwiedzania muzeum.

Dlaczego warto odwiedzić Dom Rubensa w Antwerpii

Kolekcje dostępne w innych muzeach w Antwerpii

Pomimo tymczasowego zamknięcia Domu Rubensa w Antwerpii z powodu przeprowadzanych renowacji, warto zainteresować się bogatymi kolekcjami muzealnymi, które obecnie są goszczone w innych, licznych placówkach kulturalnych w mieście i innych miejscach na terenie Belgii. Chociaż Rubenshuis nie jest dostępny dla zwiedzających, inne muzea w Antwerpii prezentują wyjątkowe dzieła tego mistrza flamandzkiego, umożliwiając cenne spotkanie z jego sztuką.

Wydarzenia kulturalne poświęcone Rubensowi

Rubenianum, usytuowane tuż przy Rubenshuis, pełniące rolę centrum dla dziedzictwa lokalnych artystów, organizuje regularnie spotkania związane z Rubensem. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o artyście i jego epoce.

Dziedzictwo kulturowe Rubensa jest nieustannie otoczone troską entuzjastów jego dorobku, którzy regularnie organizują różnorodne wydarzenia kulturalne. Przykładem innowacyjnego projektu jest muzyczna inicjatywa, która łączy tradycyjne i nowoczesne formy ekspresji, będąca fascynującym przykładem łączenia motywów kulturowych różnych epok.

Poznawanie dziedzictwa Rubensa online

Co więcej, Dom Rubensa jest dostępny dla zainteresowanych w formie online. Wirtualna wycieczka po muzeum pozwala odkrywać jego zakamarki, a internetowa baza danych oferuje szczegółowe opisy dzieł, dostęp do ich kontekstu historycznego oraz podcasty poświęcone Rubensowi. Ponadto, na oficjalnej stronie internetowej znajdują się również interaktywne materiały edukacyjne, takie jak kolorowanki czy wycinanki, dedykowane najmłodszym, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego zwiedzania, pozwalając dzieciom na czerpanie z bogactwa dziedzictwa Rubensa w dowolnym miejscu i czasie.

Godziny otwarcia Domu Rubensa w Antwerpii

Ponieważ muzeum jest w momencie pisania tego artykułu nadal nieczynne (ponowne otwarcie przewiduje się na rok 2027), nie jesteśmy w stanie podać godzin otwarcia. Kiedy tylko jednak informacje związane z tą kwestią będą znane, artykuł zostanie zaktualizowany.

Bilety do Domu Rubensa w Antwerpii

Z przyczyn które wcześniej już wielokrotnie przytoczyliśmy, również ceny biletów do Domu Rubensa w Antwerpii są nieznane. Po ponownym otwarciu muzeum, będzie można jednak prawdopodobnie je zwiedzić wykupując Antwerp City Card, kartę gwarantującą dostęp do głównych muzeów, kościołów i atrakcji turystycznych w Antwerpii.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, zwiedzanie, bilety

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii, bilety, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz