Co zobaczyć w Luksemburgu? TOP 20 atrakcji

Tagi , , ,

Wielkie Księstwo Luksemburga znajduje się na skrzyżowaniu dróg Europy Zachodniej, gdzie różne kultury, historie i kuchnie takich państw jak Niemcy, Francja i Belgia łączą się w jedno. Ten mały europejski kraj jest jednym z najbardziej ekscytujących miejsc w Europie, jednak bardzo często turyści go pomijają. Co warto zobaczyć w  tym kraju? Poniżej opisujemy TOP 20 najciekawszych atrakcji w Luksemburgu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć i zwiedzić w Luksemburgu?

Rozpocznij swoją podróż w mieście Luksemburg, które jest stolicą tego kraju. Odwiedź tu m.in.: Pałac Wielkiego Księcia, Casemates du Bock i Narodowe Muzeum Historii i Sztuki. Na wschód od Luksemburga znajdują się malownicze winnice Doliny Mozeli. Na południu czeka na Ciebie uzdrowisko Mondorf-Les-Bains. a zachodzie kraju Dolina Siedmiu Zamków, natomiast na północy lasy Ardenów! Przy tak wielu ekscytujących atrakcjach Luksemburga, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć. Dlatego też, aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę 20 najciekawszych atrakcji w Luksemburgu. Oczywiście jest to jedynie 20 atrakcji, ponieważ w kraju tym jest mnóstwo do zobaczenia i odkrycia.

Pałac Wielkich Książąt

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Luksemburga jest Pałac Wielkich Książąt, który jest wspaniałą rezydencją królewską. Na wstępnie wspomnieliśmy, że oficjalnie kraj ten nazywa się „Wielkie Księstwo Luksemburga”. Wynika to z faktu, że kraj jest teoretycznie rządzony przez Wielkiego Księcia, który jest głową państwa i dziedzicznym monarchą. Obecny Wielki Książę Luksemburga – Henryk (z dynastii Burbonów) wraz z Wielką Księżną Marią Teresą mieszka w tym pałacu. Pałacu nie można zwiedzać, ponieważ mieszka i pracuje tu luksemburska rodzina królewska, jednak można podziwiać tę imponującą rezydencję z zewnątrz. Budynek pochodzi z XVI wieku, wówczas pełnił funkcję ratusza. Później służył jako biuro rządu, a następnie w 1890 roku odnowiono go i stał się pałacem królewskim. Na zewnątrz Pałacu można zauważyć wojsko stojące na straży. Pomimo ich ceremonialnych mundurów, wszyscy są aktywnymi żołnierzami, których w całym kraju jest tylko 900! 

Muzeum Historii Miasta Luksemburg

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fascynującej przeszłości stolicy Luksemburga, warto wybrać się na wycieczkę do Muzeum Historii Miasta Luksemburg. Muzeum to znajduje się w centrum starego miasta, w odrestaurowanych kamienicach pochodzących z XVII wieku. Wewnątrz znajdują się eksponaty prezentujące długą historię miasta, sięgającą „oficjalnego” założenia stolicy w X wieku naszej ery. Rzymianie zbudowali tu wieże strażnicze i forty, ale dopiero w 963 r. n.e. Siegfried I zbudował zamek, wokół którego rozrosło się miasto. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu w XIX wieku Księstwo Luksemburga uzyskało niepodległość pod warunkiem neutralności. Historia miasta Luksemburg związana jest z historią niekończących się wojen, które wstrząsały Europą od niepamiętnych czasów. Pomimo tego miasto rozwinęło swoją własną, unikalną kulturę i politykę.

Le Chemin de la Corniche

Spacer wzdłuż Le Chemin de la Corniche to jedna z najpiękniejszych atrakcji w tej części Europy. Ta wspaniała promenada jest dość krótka, ale niezwykle malowniczo położona. W minionych wiekach została nazwana „najpiękniejszym balkonem Europy”. Le Chemin de la Corniche znajduje się powyżej miasta Luksemburg. Szlak dla pieszych biegnie wzdłuż murów twierdzy, która góruje nad stolicą. Mury i wały obronne zbudowali Hiszpanie i Francuzi w XVII wieku. Następnie w większości zburzono je w XIX wieku, kiedy to Luksemburg stał się krajem neutralnym. Podczas spaceru po Le Chemin de la Corniche zobaczysz pozostałości tych murów i wałów obronnych, a także możesz podziwiać rozległe widoki na dolinę i rzekę Alzette.

Narodowe Muzeum Historii i Sztuki

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego małego państwa i jednocześnie zapoznać się z dziełami sztuki to jednym z najlepszych miejsc jest Narodowe Muzeum Historii i Sztuki. Jest ono lepiej znane jako MNHA i jest najważniejszym muzeum w Luksemburgu. Jeśli masz czas na odwiedzenie tylko jednego muzeum to polecamy MNHA. Jest ono dogodnie położone w Ville Haute, w historycznej części starego miasta znanej jako Fishmarket. Samo muzeum mieści się w nowoczesnym budynku, ale znajdujące się w nim eksponaty pochodzą sprzed wielu wieków, a niektóre nawet tysiącleci.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Luksemburgu (lub MUDAM, jak nazywają je miejscowi) znajduje się w wyróżniającym się Kirchberg w mieście Luksemburg. Wewnątrz tej modernistycznej galerii znajdziesz szereg dzieł sztuki od Warhola po Naumana.

Katedra Notre Dame

Nie musisz podróżować do Paryża, aby zobaczyć Notre Dame, ponieważ Luksemburg także posiada własną katedrę Notre Dame! Świątynia ta znajduje się na starym mieście w Luksemburgu, gdzie zajmuje centralne miejsce od czasu rozpoczęcia budowy w 1613 roku. Katedra Notre Dame jest kościołem katolickim, jednak założyli ją w XVII wieku Jezuici z Hiszpanii. Zbudowali oni wielki kościół w stylu gotyckim, którego wiele elementów zachowało się do dziś. Zauważysz także w dekoracji kościoła elementy w stylu renesansowym, które dodano później, a także nowoczesne ozdoby, które dodano w XX wieku. 

Podziemne korytarze Casemates du Bock

Miasto Luksemburg wyrosło w otoczeniu Bock – dużej skały, która do dziś dominuje nad Ville Haute (starym miastem) w Luksemburgu. W 963 roku hrabia Siegfried zbudował na niej pierwszy zamek, a tym samym położył podwaliny pod miasto Luksemburg. Przez wiele stuleci zamek Bock przekształcono w potężną fortecę. W 1867 roku, po kolejnym brutalnym konflikcie europejskim, zdecydowano, że Twierdza Luksemburg powinna zostać zniszczona i wówczas Luksemburg stanie się neutralnym krajem w Europie Zachodniej. Rozległe mury obronne i wieże, które dominowały nad Bock, zostały zburzone. Ale na szczęście nie wszystko zostało zburzone.

Stulecia działań wojennych pozostawiły w Bock gigantyczną sieć podziemnych przejść i kazamat, które nadal można zwiedzić podczas wycieczki po Luksemburgu. Casemates du Bock otwarto dla turystów, a zwiedzanie tych ukrytych przejść jest jedną z najciekawszych atrakcji w tym kraju. Zwiedzanie z przewodnikiem zazwyczaj rozpoczyna się na szczycie Bock, gdzie można stanąć na ruinach twierdzy, a następnie zejść w dół do samej skały przez labirynt tuneli. W niektórych momentach można podziwiać wspaniałe widoki na dolinę Alzette i Ville Haute.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Park Naturalny Upper Sure i jezioro Upper Sure

Pomimo niewielkich rozmiarów państwo Luksemburg posiada wiele pięknych parków. Jednym z najlepszych miejsc do odkrywania zielonych plenerów Luksemburga jest Park Przyrody Upper Sure, w którym znajduje się rozległe jezioro. Jezioro to jest w rzeczywistości zbiornikiem wodnym, który codziennie zaopatruje około 70 procent mieszkańców Luksemburga w świeżą wodę. Jest to piękny park, w którym znajdują się kempingi i pensjonaty oferujące zakwaterowanie w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Wiltz

Wiltz to małe miasteczko, które położone jest w północno-zachodniej części Luksemburga, nad malowniczym brzegiem rzeki Wiltz.W miejscowości tej znajduje się przepiękny zamek, wiele rustykalnych domów oraz doskonałych restauracji. Jest to idealne miejsce na romantyczny wypad we dwoje. Warto rozpocząć zwiedzanie tej miejscowości od wizyty w zamku pochodzącego z XVI w., który jest przykładem architektury renesansowej. Wewnątrz zamku Wiltz można dowiedzieć się wszystkiego o lordach, którzy odegrali kluczową rolę w historii Luksemburga. Wiltz to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Ardenów. Wiltz znajduje się zaledwie godzinę jazdy na północ od stolicy Luksemburga.

Panoramiczna winda Pfaffenthal

W mieście dostępnych jest wiele wind i kolejek linowych, aby ułatwić podróżowanie po tym mieście. Jednym z najnowszych atrakcji jest winda panoramiczna Pfaffenthal, którą otwarto w 2016 roku. Panoramiczna winda Pfaffenthal oferuje przepiękne widoki na wysokości 60 metrów podczas podróży.W każdym innym mieście na świecie taka przejażdżka panoramiczną windą ze wspaniałymi widokami byłaby kosztowną atrakcją turystyczną. Jednak nie w Luksemburgu, gdzie codziennie korzystają z niej zarówno osoby dojeżdżające do pracy, jak i turyści, aby tanio podróżować w górę i w dół z Ville Haute.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Zamek Vianden

Przy granicy z Niemcami znajduje się zamek Vianden, który stoi na straży Luksemburga od czasu jego wybudowania w XI wieku naszej ery.  Zamek Vianden posiada bajkowe wieże i iglice, które dobudowano w XVII wieku. Co ciekawe, w czasach swojej świetności zamek Vianden był największą fortyfikacją w regionie. Zamek zbudowano na skalistym występie (jak większość zamków w Luksemburgu!) i wznosi się on na wysokości około 300 metrów nad rzeką Our.

Amerykański Cmentarz w Luksemburgu

Cmentarz Amerykański w Luksemburgu jest ważnym punktem zwiedzania tego kraju (zwłaszcza dla turystów ze Stanów Zjednoczonych). Jest to jeden z najważniejszych pomników upamiętniających amerykańskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie walcząc z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej. Jest tu pochowany amerykański Generał Patton, który walczył w Europie, podobnie jak 5 070 innych żołnierzy, którzy także nigdy nie wrócili już do swoich domów w USA. Cmentarz powstał podczas wojny, kiedy Luksemburg stał się sceną zaciętych walk. Amerykańskie oddziały dzielnie broniły regionu, a najbardziej krwawe bitwy miały miejsce w Ardenach, gdy Niemcy próbowali przebić się przez front w grudniu 1944 roku. Miejsce to znajduje się na obrzeżach miasta Luksemburg (w pobliżu międzynarodowego lotniska w Luksemburgu). Dziś cmentarz jest spokojnym miejscem wartym odwiedzenia, na którym znajdują się białe nagrobki amerykańskich żołnierzy.

Zamek Beaufort

W pobliżu granicy z Niemcami, zaledwie pół godziny jazdy na północny wschód od Luksemburga, można odwiedzić jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Luksemburgu.  Zamek Beaufort – bo o nim mowa, biorąc pod uwagę, że pochodzi z XI wieku naszej ery jest w bardzo dobrym stanie. Podobnie jak potężne fortyfikacje miasta Luksemburg, zamek Beaufort także zbudowano na szczycie dużej skały, z której można było kontrolować otaczającą dolinę.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Ardeny

Ardeny to najbardziej wysunięty na północ region Luksemburga. Znajduje się tu wiele rzek, dolin i lasów, które są ostatnimi pozostałościami starożytnego lasu, który niegdyś pokrywał większość Europy Zachodniej. Jest to także miejsce warte odwiedzania dla miłośników przyrody. Warto zatrzymać się w małym miasteczku Clervaux lub w historycznym mieście Wiltz, aby w pełni odkryć uroki Ardenów. Warto wiedzieć, że w Ardenach rozegrała się jedna z najbardziej znanych bitew II wojny światowej, kiedy Niemcy próbowali przebić się przez amerykańskie linie zimą 1944 roku.

Opactwo Echternach

Gorąco polecamy podróż do wschodniego Luksemburga, gdzie zaledwie kilka kilometrów od granicy z Niemcami znajduje się urocza miejscowość Echternach. Wizyta w Echternach to szansa na zobaczenie bardziej spokojnej strony Luksemburga. To także okazja do odwiedzenia rzadkiego zabytku z VII wieku naszej ery. Opactwo Echternach to imponujący zabytek, który zachwyca wielowiekową fasadą i znajdującymi się wewnątrz relikwiami. Opactwo założyli mnisi benedyktyńscy, na miejscu pierwotnej rzymskiej willi. Kiedy Benedyktyni byli w łaskach, Opactwo rozbudowano, dobudowano nowe budynki, a do skarbców trafiło więcej relikwii. Kiedy natomiast Benedyktyni stracili poparcie, Opactwo zaczęło popadać w ruinę.

Termy w Mondorf-les-Bains

Jeśli szukasz miejsca na wypoczynek podczas zwiedzania Luksemburga to wizyta w Mondorf-les-Bains jest z pewnością jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia. To urocze uzdrowiskowe miasteczko usytuowane jest w południowym Luksemburgu. Tutejsze wody termalne odkryto w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy górnicy wydobywający sól przypadkowo trafili na wodę. Oprócz tego, że w Mondorf-les-Bains znajduje się największy wybór spa i łaźni termalnych w kraju to znajduje się tu także jedyne kasyno w Luksemburgu. Miasto Mondorf-les-Bains usytuowane jest przy granicy z Francją, dlatego też jest popularnym miejscem turystycznym wśród francuskich turystów. W miejscowości masz do wyboru wiele ośrodków spa, z których najbardziej znanym spa jest Mondorf Domaine Thermal, gdzie dostępne są m.in.: jacuzzi, łaźnie tureckie oraz wanny z hydromasażem.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Zamek Bourscheid

Luksemburg to naprawdę kraj z dużą ilością przepięknych zamków. Jeden z bardziej okazałych znajduje się w Bourscheid, około 40 minut jazdy na północ od stolicy kraju. Zamek Bourscheid otoczony jest wysokimi drzewami, dlatego też malowniczą scenerię najlepiej podziwiać z wysokich murów obronnych i wież samego zamku. Bourscheid pochodzi z XI wieku naszej ery. Zamek ten posiada kilkanaście oddzielnych wież strażniczych, które oferują spektakularne panoramiczne widoki na okolicę!

Wystawa fotograficzna w XII-wiecznym zamku Clervaux

W Clervaux Chateaux znajduje się jedna z najbardziej fascynujących wystaw fotograficznych na świecie. Jest to także jedna z najlepszych atrakcji Luksemburga. W XII-wiecznym zamku można podziwiać amerykańską wystawę „Family of Man” („Rodzina Człowiecza”), w której znajduje się ponad 500 zdjęć wykonanych przez 273 różnych fotografów z 68 krajów. Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana w Nowym Jorku w 1955 roku, natomiast jej kuratorem był Edward Steichen. Poruszała tematy, takie jak miłość i przyjaźń, a także ich przeciwieństwa, takie jak wojna. Wystawa ta „podróżowała” po całym świecie, jednak w 1994 roku znalazła swoją stałą siedzibę w zamku Clervaux, gdzie można ją obecnie zwiedzać.

Dolina Siedmiu Zamków

Zwiedzanie Doliny Siedmiu Zamków daje Ci możliwość zobaczenia co najmniej 7 przepięknych zamków w ciągu jednego dnia! Dolina Äischdall usytuowana jest na północ od miasta Luksemburg i jest miejscem, gdzie znajduje się największa liczba zamków w tym kraju. Dolina Siedmiu Zamków rozpoczyna się w mieście Mersch, gdzie znajduje się średniowieczny zamek pochodzący z XIII wieku. Z Mersch warto wybrać się samochodem przez dolinę lub podążać szlakiem pieszym i rowerowym. Następne w kolejności na trasie zwiedzania są zamki: Schoenfels (z XII wieku), Hollenfels (w którym znajduje się przydatne schronisko młodzieżowe), Stary Zamek Ansembourg, Nowy Zamek Ansembourg i zamek Septfontaines. Dolina Siedmiu Zamków kończy się w Koerich, gdzie można zwiedzić XII-wieczne ruiny zamku Koerich, który położony jest niedaleko granicy z Belgią.

Co zobaczyć w Luksemburgu? Dolinę Mozeli

Rzeka Mozela stanowi naturalną granicę z Niemcami, natomiast rozległa Dolina Mozeli jest wysoko ceniona jako jeden z najważniejszych europejskich regionów uprawy winorośli. Jednak większość turystów odwiedza wyłącznie winnice usytuowane po niemieckiej stronie Doliny Mozeli, jednak luksemburskie winnice także zasługują na uwagę. Wycieczka po winnicach Doliny Mozeli jest jedną z ciekawszych opcji zwiedzania Luksemburga. Warto spędzić tu dzień na degustacji win, spacerze po winnicach oraz poznawaniu procesów produkcyjnych wina.

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Holandii – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Kompletny przewodnik po Mechelen

Następny

Dodaj komentarz