Co warto zobaczyć w Anderlecht, przewodnik, atrakcje

Tagi , , , ,

Anderlecht znajduje się w południowo-zachodniej części zespołu miejskiego Brukseli, w Belgii. Jest to także jeden z najstarszych ośrodków rolniczych w kraju, który odegrał dużą rolę w rozwoju gospodarczym regionu. Być może nie jest to obecnie najpopularniejsza okolica do odwiedzenia w pobliżu Brukseli, ale z pewnością Anderlecht ma swój niepowtarzalny urok. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania i noclegów w Anderlecht.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto zobaczyć w Anderlecht?

Twon Hall of Anderlecht at sunset, Brussels, Belgium
Ratusz w Anderlecht, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Joppi

Większość turystów odwiedzając Brukselę skupia się wyłącznie na atrakcjach w tym mieście. Warto natomiast oddalić się nieco od centrum Brukseli, na południe, aby zobaczyć pięknie miasto Anderlecht.

Muzeum Domu Erazma

Dom Erazma i Beguinage to dwa najstarsze muzea miejskie w Belgii. Wraz z kolegiatą św. Piotra i św. Guidona tworzą one wyjątkowy kompleks historyczny. Zespół ten odzwierciedla długą historię gminy Anderlecht, która doświadczyła znacznego rozwoju od średniowiecza, częściowo dzięki kultowi świętego Guidona, patrona pielgrzymów, chorych oraz zwierząt domowych. Dom Erazma to miejsce w Anderlecht, którego nie można przegapić. Holenderski renesansowy humanista i pisarz Erazm z Rotterdamu, zatrzymał się w tym domu w 1521 roku. W 1932 roku dom ten przekształcono w muzeum. Obecnie w budynku mieści się zarówno muzeum, jak i centrum nauki. W muzeum zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję cennych obrazów, gotyckich rzeźb i mebli. Centrum badawcze zawiera jedną z największych kolekcji XVI-wiecznych woluminów, a także tysiące książek. Warto wybrać się na wycieczkę po Domu Erazma, by odkryć prywatne i intelektualne życie tego wielkiego humanisty oraz uczonego.

Beguinage

W Anderlecht znajduje się także dawny dom beginek, głównie wdów po krzyżowcach. Co ciekawe, ten konkretny beginaż jest jednym z najmniejszych w Belgii. Składa się z dwóch budynków, jednego z XVI i drugiego z XVIII wieku, które są zgrupowane wokół ogrodu, z którego roztacza się widok na Kolegiatę Świętych Piotra i Gwidona. Muzeum zostało założone w 1930 roku i mieści kolekcję przedmiotów o znaczeniu archeologicznym, sztukę sakralną oraz kolekcję dokumentującą tysiącletnią historię Anderlechtu.


Erasmus House Museum and Beguinage, Rue du Chapitre 31, Anderlecht, Belgia.

Kolegiata Świętych Piotra i Gwidona

Jest to to jeden z najbardziej niezwykłych kościołów w stylu gotyckim w okolicy Brukseli. Zbudowano go między XIV a XVI wiekiem i poświęcony jest on św. Piotrowi i Guido van Anderlecht (Gwidon z Anderlecht) – synowi miejscowego rolnika, który udał się na pielgrzymkę do Jerozolimy oraz Rzymu. Romańska krypta jest jedną z najstarszych i najciekawszych w kraju, ponieważ posiada pomnik wykonany ze starożytnej płyty nagrobnej, która pochodzi z XI i XII wieku. W kościele znajduje się również bogata kolekcja innych pomników nagrobnych oraz liczne dzieła sztuki.

Kolegiata Świętych Piotra i Gwidona, Place de la Vaillance, Anderlecht, Belgia.

Muzeum Maurice’a Câreme’a

To muzeum prezentuje twórczość belgijskiego poety Maurice’a Câreme’a. Muzeum zachowało w nienaruszonym stanie pomieszczenia mieszkalne poety Maurice’a Carême. Można tu obejrzeć meble, naczynia i belgijskie obrazy z XX wieku, takich malarzy jak na przykład: Delvaux, Somville, Lismonde, Haine, Wolvens itp. Poza tym, dostępne są tu także rękopisy, listy od pisarzy, muzyków i artystów. Muzeum pozwala także odkryć archiwa i rękopisy. Można tu podziwiać kilka dzieł sztuki, starożytne ozdoby, meble z epoki współczesnej dla autora.

Avenue Nellie Melba, 14 Anderlecht, Belgia

Browar Cantillon

Browar Cantillon założono w 1900 roku i jest on jednym z niewielu aktywnych browarów w Brukseli. W 1978 roku właściciele postanowili otworzyć swoje obiekty dla publiczności, stając się tym samym Brukselskim Muzeum Gueuze. Pielęgnują oni rodzinną tradycję od ponad 100 lat i mogą pochwalić się gwiazdką w przewodniku Michelin. Wizyta w tym muzeum oferuje możliwość spróbowania niektórych z unikalnych piw na świecie. Przewodnicy zabiorą Cię w niezwykłą podróż związaną z produkcją Gueuze-Lambic – tajemniczego lokalnego piwa i owocu spontanicznej fermentacji.

Rue Gheude 56, 1070 Anderlecht, Belgia

Gdzie warto zjeść w Anderlecht?

Anderlecht, Brussels Capital Region, Belgium, 07 02 2022 - Houseboats at the banks of the canal sea Scheldt
Anderlecht, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By WernerLerooy

Z pewnością  Anderlecht najbardziej jest znany ze swojej odnoszącej sukcesy drużyny piłkarskiej, natomiast nie jest szczególnie znany ze swojej wykwintnej kuchni. Jednak okolice Brukseli oferują urocze i autentyczne restauracje serwujące belgijską kuchnię.

Friture René

Friture René nie jest dokładnie friterie – smażalnią frytek. To miejsce, w którym oprócz belgijskich frytek zjesz inne smaczne belgijskie dania.

Pl. de la Résistance 14, 1070 Anderlecht, Belgia

BarBQ Café

Wbrew temu, co może sugerować nazwa, miłośnicy mięsa także znajdą tu coś dla siebie w menu.

l’aviation, Luchtvaartsquare 21, 1070 Anderlecht, Belgia

In Den Appelboom

Specjalizujący się w daniach sezonowych i lokalnych, In Den Appelboom oferuje pyszne jedzenie dla mieszkańców i turystów odwiedzających Anderlecht.


In Den Appelboom, Rue du Pommier 401, Belgia

TOP 3 polecane noclegi w Anderlecht

Superbe logement près de Bruxelles avec spa privé

Superbe logement près de Bruxelles avec spa privé oferuje komfortowe zakwaterowanie w Anderlecht. Apartament Superbe logement près de Bruxelles avec spa privé posiada sypialnię, kuchnię ze zmywarką do naczyń i piekarnikiem oraz przestronną łazienkę.

Cozy Apartment in Brussels

Cozy Apartment in Brussels oddalony jest o 1,7 km od Dworca kolejowego Gare du Midi oraz o 2,5 km od bramy Porte de Hal w Brukseli. Apartament oferuje taras z widokiem na ogród, sypialnię, salon z telewizorem, kuchnię oraz łazienkę z kabiną prysznicową.

Appartement douvres

Apartament – Appartement douvres oddalony o około 1,1 km od Dworca kolejowego Gare du Midi, 2,6 km od placu Sainte-Catherine, 2,8 km od kościoła Notre Dame du Sablon oraz 2,9 km od słynnego posągu Manneken Pis. W całym apartamencie można korzystać z dostępu do bezprzewodowego Internetu. Appartement douvres posiada sypialnię, dobrze wyposażoną kuchnię oraz łazienkę.

Poprzedni

Gdzie spać w Liège, najlepsze noclegi

Co warto zobaczyć w Charleroi, przewodnik, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz