Castle De Haar (Kasteel de Haar), zwiedzanie, jak dojechać, bilety

Tagi , , , ,

Castle De Haar (Kasteel de Haar) to największy zamek w Holandii. Jeśli odwiedzasz Amsterdam lub Utrecht warto zaplanować jednodniową wycieczkę do Zamku De Haar. Co ciekawe, zamek ten nigdy nie pełnił funkcji obronnych, ale był (i nadal jest) swego rodzaju luksusową rezydencją. Planujesz zwiedzić Castle De Haar? Czytaj dalej, aby zaplanować zwiedzanie tego wyjątkowego zamku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Castle De Haar (Kasteel de Haar)?

Zamek De Haar znajduje się w wiosce Haarzuilens, niedaleko Utrechtu. Dokładny adres, który należy wpisać w nawigacji , aby dojechać do Zamku to Kasteellaan 1, 3455 RR Utrecht, Holandia. 

Jak dojechać do Castle De Haar (Kasteel de Haar)?

Dojazd z Amsterdamu do Zamku De Haar bez auta jest nieco kłopotliwy. Dlatego też polecamy zorganizowaną wycieczkę. Jeśli jednak planujesz wycieczkę samodzielnie lub przyjeżdżasz z dowolnego miejsca w kraju transportem publicznym, musisz najpierw dostać się do Utrechtu. Następnie wsiąść w pociąg jadący w kierunku Hagi i wysiąść na dworcu w Vleuten. Następnie w Vleuten wsiądź do autobusu numer 127 i wysiądź w Brink, Haarzuilen. Z tego miejsca zostało Ci około 15 minut spacerem do Zamku.

Warto wiedzieć, że w weekendy z Vleuten do Zamku kursuje bezpośredni autobus linii 111. Dojazd transportem publicznym z Amsterdamu do zamku De Haar zajmuje około 2 godzin, natomiast z Utrechtu około 1 godziny. Jeśli podróżujesz samochodem, w pobliżu Zamku znajduje się specjalny parking, który kosztuje około 7,50 EUR.

Ciekawostki na temat Castle De Haar (Kasteel de Haar)

Zamek De Haar (po holendersku Kasteel de Haar) nie jest przeciętnym średniowiecznym zamkiem. Ma urok i ekstrawagancję francuskich zamków leżących wzdłuż Loary, a nie praktyczność i cele obronne pozostałych holenderskich zamków.

Pierwszy zamek w tym miejscu zbudowano w XIV wieku, ale z czasem popadł on w ruinę. Pod koniec XIX wieku zamek przebudowano i gruntownie odnowiono na polecenie rodziny Rothschildów – bogatych bankierów. Renowacja została przeprowadzona przez architekta Pierre’a Cuypersa, znanego między innymi z pracy nad Rijksmuseum w Amsterdamie.

Zwiedzanie Castle De Haar (Kasteel de Haar)

W sumie w zamku znajduje się 200 pokoi, z których tylko 20 jest otwartych dla zwiedzających. Kilka razy w roku organizowane są specjalne wycieczki, które pokazują również niedostępne pokoje.

Oryginalny budynek Zamku De Haar pochodzi z czasów średniowiecza – około XIII wieku. W XIX wieku prace renowacyjne powierzono holenderskiemu architektowi Pierre’owi Cuypersowi (znanemu z Amsterdam Central Station i Rijksmuseum) całkowite odrestaurowanie terenu i budynku. Prace renowacyjne trwały 20 lat między 1892 a 1912 rokiem. Zakończyły się one przekształceniem ruiny w wygodną i wyrafinowaną neogotycką rezydencję dla rodziny bankierów i jej gości.

Ogrody zamkowe mają powierzchnię 55 hektarów (nieco większą niż amsterdamski Vondelpark) i obejmują kaplicę, jezioro Serpentine, 400-metrowy wielki kanał, ogród różany, labirynt oraz ogród rzymski. W parku znajduje się około 7000 drzew, w tym wiele starych i monumentalnych okazów.

Dlaczego warto odwiedzić Castle De Haar (Kasteel de Haar)?

Zamek De Haar odzwierciedla mieszankę historycznych stylów architektonicznych, w tym elementy neogotyckie i neorenesansowe. Posiada wieżyczki, mosty zwodzone, fosy oraz pięknie zagospodarowane ogrody. Wnętrza są także bogato zdobione, z wystawnymi meblami oraz dekoracjami.

Godziny otwarcia Castle De Haar (Kasteel de Haar)

Castle De Haar (Kasteel de Haar) otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 17:00. 

Bilety i ceny do Castle De Haar (Kasteel de Haar)

Zamek De Haar daje możliwość poznania jego bogatej historii, imponującej architektury oraz pięknego otoczenia. Odwiedzając zamek, możesz wybrać  bilet łączony, aby odwiedzić zarówno zamek, jak i park lub odwiedzić tylko park po obniżonej cenie. Wstęp do parku i Zamku De Haar kosztuje 19,00 € dla dorosłych oraz 12,50 € dla dzieci w wieku 4-12 lat. Za darmo mogą zwiedzać to miejsce dzieci w wieku 0-3 lat i posiadacze Karty Museumkaart.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Gdzie dobrze zjeść w Utrechcie, najlepsze i tanie miejsca

Muzeum kolejnictwa (Spoorwegmuseum) w Utrechcie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz