Casemate Du Bock, zwiedzanie sieci tuneli w Luksemburgu

Tagi , , ,

Casemates du Bock w mieście Luksemburg są główną atrakcją stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburga. Casemates du Bock to system tuneli biegnących pod ruinami starej fortecy, która chroniła miasto przez wieki. Ich nazwa pochodzi od skalistych klifów Bock, które górują nad łagodnie płynącą rzeką Alzette, wijącą się przez miasto. Stara twierdza i kazamaty są imponujące ze względu na swoją przeszłość oraz teraźniejszość. Poza tym wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli wybierasz się do Luksemburga, z pewnością powinieneś umieścić je na szczycie swojego planu podróży. Być może zastanawiasz się, czym są te kazamaty i dlaczego warto je zobaczyć? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy i dlaczego zbudowano Casemate Du Bock w Luksemburgu?

Aby łatwiej zrozumieć, dlaczego powstał ten system tuneli, wystarczy spojrzeć na położenie Luksemburga w Europie i wziąć pod uwagę jego trudną historię. Luksemburg jest otoczony przez dzisiejsze Niemcy, Belgię i Francję. Władcy tych krajów za pomocą żołnierzy próbowali zdobyć wzgórza i doliny podczas niezliczonych inwazji na przestrzeni wielu stuleci. Mały Luksemburg desperacko potrzebował sposobu na obronę. Już w 963 roku hrabia Zygfryd dostrzegł potencjał w wysokim skalistym wzgórzu i nakazał zbudować na nim fortyfikacje. Z czasem powstała imponująca twierdza z murem pierścieniowym. Na przestrzeni wieków twierdza wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Wśród władców Luksemburga byli cesarze rzymscy, ród Burgundów, Habsburgowie, królowie Francji i Hiszpanii, a wreszcie Prusacy. Pracowici budowniczowie tych imperiów stworzyli trzy ufortyfikowane pierścienie z 24 fortami i systemami obronnymi, w tym tunelami.

Casemates du Bock – historia i znaczenie 

Casemates du Bock, które ciągną się pod fortecą, pochodzą z 1644 roku i są owocem hiszpańskiej oraz francuskiej pomysłowości. Austriacy dobudowali więcej tuneli w 1700 roku. Pierwotnym zamiarem było wykorzystanie kazamat jako ufortyfikowanych stanowisk dział. Podziemne tunele stały się istotną częścią systemu obronnego, z 25 portalami dla dział. Różne głębokie i szerokie tunele służyły również jako koszary dla setek żołnierzy i ich koni oraz mieściły kuchnie, piekarnie oraz warsztaty. Połączenie systemów obronnych zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią było tak imponujące, że Luksemburg swego czasu nazywano Gibraltarem Północy. Jednak ze względu na traktat o neutralności w 1867 roku, twierdza została częściowo zburzona. 

Zwiedzanie Casemates du Bock – na co zwrócić uwagę?

Obecnie można wędrować przez wszystkie otwarte tunele, rozległą sieć głównych arterii i małych, ślepych odgałęzień. Kazamaty zostały wykopane na różnych poziomach, a niektóre z nich znajdują się nawet kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi. Są to sekcje pod fortecą, których nie można było zniszczyć po zawarciu traktatu bez spowodowania zawalenia się części miasta. Zostały one zamknięte i pozostawione w nienaruszonym stanie, a następnie ponownie otwarte w 1933 roku. Podczas II wojny światowej tunele były wykorzystywane jako schron przeciw bombowy.

Podczas zwiedzania Casemates du Bock warto wyobrazić sobie wszystkich żołnierzy i cywilów, którzy kiedyś przemierzali te tunele. Zwróć uwagę na otwory na armaty i przenieś się w wyobraźni do czasów, gdy szalały na tym terenie bitwy, a armie atakowały twierdzę powyżej. Następnie wyobraź sobie około 35 000 cywilów, którzy schronili się tu podczas nalotów w latach 40. ubiegłego wieku.

Casemate Du Bock – najlepszy czas na wizytę

Najlepszy czas na wizytę w Casemate du Bock to miesiące wiosenne i letnie, od kwietnia do września. Pogoda jest wówczas przyjemna i można cieszyć się dłuższymi dniami, aby w pełni zwiedzić twierdzę i tunele. Należy pamiętać, że miejsce to może być zatłoczone w weekendy i święta, więc należy odpowiednio zaplanować wizytę.

Jak dojechać do Casemate Du Bock?

Dojazd do Casemate du Bock jest bezproblemowy dzięki doskonałej infrastrukturze transportowej Luksemburga. Jeśli przylatujesz samolotem, lotnisko w Luksemburgu jest dobrze skomunikowane z głównymi miastami. Z lotniska można wziąć taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego, aby dotrzeć do miasta Luksemburg i kazamat.

Jeśli planujesz podróż pociągiem, Luksemburg ma bezpośrednie połączenia kolejowe z sąsiednimi krajami, w tym Belgią, Francją oraz Niemcami. Po przybyciu na główny dworzec kolejowy w Luksemburgu można łatwo dotrzeć do Casemate du Bock pieszo lub taksówką. Jeśli wolisz zwiedzać pieszo, kompaktowy rozmiar miasta sprawia, że jest to raj dla spacerowiczów. Casemate du Bock znajduje się w odległości spaceru od centrum miasta, więc bez problemu tu trafisz.

Casemate Du Bock – bilety wstępu i godziny otwarcia

Cennik biletów wstępu kształtuje się następująco:

  • 8,00 € – Dorośli
  • 6,50 € – Studenci i seniorzy
  • 4,00 € – Dzieci w wieku od 4 do 12 lat
  • Bezpłatnie – Dzieci poniżej 4 lat

Kazamaty można zwiedzać codziennie, w godzinach od 9:45 do 17:00 (ostatnie wejście). Zamknięte są one 25 grudnia i 1 stycznia. Maksymalny czas trwania zwiedzania wynosi 45 minut i należy go przestrzegać!

Czy warto zwiedzić Casemate Du Bock?

Casemate du Bock to miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę i naturalne piękno. Stanowi ono także świadectwo bogatego dziedzictwa Luksemburga. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą historii, miłośnikiem przyrody, czy po prostu szukasz wyjątkowej atrakcji to wizyta w Casemate du Bock sprawi, że zapamiętasz to miejsce do końca życia.

Poprzedni

Filharmonia Narodowa w Luksemburgu, zwiedzanie, bilety

Park i Most Adolfa w Luksemburg, atrakcje, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz