Brama Halle, średniowieczna brama miejska w Brukseli, zwiedzanie

, Tagi , , , ,

Brama Halle to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Brukseli. Jest to średniowieczna brama miejska, która stanowi część drugiego obwodu murów miejskich. Nazwa bramy pochodzi od miasta Halle w Brabancji Flamandzkiej, położonego na południowy zachód od Brukseli. Brama Halle była jedną z sześciu bram prowadzących do miasta, która przetrwała do dziś. Obecnie, Brama Halle jest muzeum, w którym znajduje się stała wystawa poświęcona historii miasta oraz kolekcja broni i zbroi. W muzeum można obejrzeć m.in. paradną zbroję arcyksięcia Albrechta, namiestnika Niderlandów. Brama to jedyna zachowana do współczesnych czasów brama miejska, która przyciąga turystów z całego świata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Brama Halle – adres

City gate of Brussels,Halle Gate (Saint-Gilles side)
Brama Halle w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By caviarliu

Brama Halle to średniowieczna brama miejska, która znajduje się w Brukseli. Konkretnie, leży na Boulevard du Midi 150, 1000 Brussels, Belgium.

Brama jest jednym z najważniejszych zabytków w Brukseli i z pewnością warto ją odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Dzięki swojemu położeniu Brama Halle jest łatwo dostępna dla turystów i mieszkańców miasta.

Jak dojechać do Bramy Halle?

Transport miejski

Brama leży w centrum Brukseli i jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Najbliższe przystanki metra to Porte de Hal/Hallepoort oraz Hôtel des Monnaies/Munthof, obsługiwane przez linie 2 i 6. Można również skorzystać z autobusów linii 123, 136, 365a, 48, 52, N12, W, zatrzymujących się na przystanku Porte de Hal – Hallepoort. Spacer z każdego z tych przystanków zajmie tylko kilka minut.

Samochód

Jeśli planujesz dojazd samochodem, warto wziąć pod uwagę, że w okolicy Bramy Halle panuje ograniczony ruch kołowy. W pobliżu znajduje się parking publiczny, ale miejsca są tam mocno ograniczone. Zaleca się więc skorzystanie z komunikacji miejskiej lub roweru.

Rower

W Brukseli rower to popularny środek transportu, a Brama jest dobrze skomunikowana z siecią ścieżek rowerowych. W pobliżu Bramy Halle znajduje się stacja rowerów miejskich Villo!, którą można wypożyczyć na kilka godzin lub dłużej. To świetny sposób na zwiedzanie miasta i dotarcie do Bramy Halle, jednocześnie unikając problemów z parkowaniem samochodu.

Brama Halle – historia i ciekawostki

Halle Gate - the part of medieval Second City Walls of Brussels, Belgium
Widok na bramę Halle w Brukseli licencja: shutterstock/By Sergey+Dzyuba

Brama Halle to jedna z najważniejszych średniowiecznych bram miejskich w Brukseli. Została zbudowana w XIII wieku i stanowiła część drugiego obwodu murów miejskich. Nazwa pochodzi od miasta Halle w Brabancji Flamandzkiej, położonego na południowy zachód od Brukseli.

W ciągu swojej historii Brama pełniła różne funkcje. Była używana jako więzienie, izba celna, spichlerz, a nawet jako kościół luterański. W czasie II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony, ale został odbudowany w latach 50. XX wieku.

Brama Halle jest jedyną z sześciu bram prowadzących do miasta, która przetrwała do dziś. Jest to imponująca budowla, która góruje nad jedną z dzielnic Brukseli, będąc świadectwem średniowiecznej przeszłości miasta.

Warto również zwrócić uwagę na ciekawe detale architektoniczne Bramy Halle. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie zdobiony portal, który znajduje się na poziomie ulicy. Warto również zwrócić uwagę na piękne, gotyckie łuki, które stanowią nieodłączny element budowli.

Zwiedzanie Bramy Halle

Brama Halle to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Brukseli. Znajduje się w dzielnicy Saint-Gilles i jest jednym z ostatnich pozostałych fragmentów średniowiecznych murów obronnych miasta.

Ceny biletów

Ceny biletów do Bramy Halle są uzależnione od wieku zwiedzającego oraz rodzaju biletu. Bilety można nabyć w kasie lub online. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilet normalny kosztuje około 8 euro, a ulgowy około 6 euro.

Godziny otwarcia

Bramę można zwiedziać codziennie w godzinach od 9:30 do 17:00. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej, ponieważ mogą one ulec zmianie w związku z różnymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście.

Podczas zwiedzania Bramy Halle warto zwrócić uwagę na jej imponującą architekturę oraz historię. Wewnątrz budynku znajduje się również muzeum, w którym można poznać historię miasta oraz murów obronnych.

Medieval fortified Halle Gate in Brussels, capital of Belgium
Część fortyfikacji miejskich, brama Halle, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By mathes

Brama Halle – dlaczego warto ją zwiedzić?

Brama Halle, zwana również Porte de Hal lub Hallepoort, to jedna z najważniejszych historycznych budowli w Brukseli. Została zbudowana w XIII wieku i stanowi ostatni pozostały fragment średniowiecznych murów obronnych, które kiedyś otaczały miasto.

Odwiedzając Bramę Halle, można podziwiać nie tylko jej imponującą architekturę, ale także poznać historię Brukseli i jej dawne obronne systemy. Wewnątrz bramy znajduje się muzeum, którego ekspozycja związana jest z historią miasta i obronnością.

Brama Halle jest również doskonałym miejscem, aby zrobić piękne zdjęcia. Wysoka wieża i czerwone mury bramy stanowią idealne tło dla pamiątkowych fotografii.

Jeśli ktoś jest zainteresowany architekturą i historią, to Brama Halle na pewno będzie dla niego interesującym miejscem do zwiedzenia.

Poprzedni

Atomium w Brukseli, jak dojechać, zwiedzanie

Wafle i gofry brukselskie, jak zrobić?

Następny

Dodaj komentarz