Antwerpia – jak wynająć rower w centrum miasta

Tagi , , , , , ,

Odkrywanie Antwerpii na dwóch kółkach jest świetną opcją dla turystów odwiedzających to miasto, biorąc pod uwagę ilość atrakcji, a także szeroki wachlarz dostępnych wypożyczalni rowerów. W niniejszym artykule przedstawimy najlepsze opcje wynajmu rowerów w Antwerpii, przyglądając się cenom, różnym typom rowerów, zasadom rezerwacji oraz dodatkowym usługom oferowanym przez lokalne wypożyczalnie. Jeśli planujesz aktywny i ekscytujący sposób zwiedzania Antwerpii, to właśnie tutaj znajdziesz informacje, które pomogą Ci wybrać idealny rower i cieszyć się niezapomnianą podróżą po tym malowniczym mieście.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Publiczny system wypożyczania rowerów w Antwerpii

Velo Antwerpen

Row of bicycles in a sharing bike scheme station in a city centre
Row of bicycles in a sharing bike scheme station in a city centre, licencja: shutterstock/By alpegor

Jedną z opcji wynajęcia roweru w Antwerpii jest skorzystanie z systemu Velo Antwerpen, który cieszy się w mieście ogromną popularnością od 2011 roku. To samoobsługowe rozwiązanie rowerowe zapewnia dostęp do ponad 4000 rowerów, rozmieszczonych w ponad 300 stacjach dokujących w całym mieście.

Ceny

Co się tyczy opłat za korzystanie z rowerów, bilet całodobowy kosztuje 5 euro, 12 euro tygodniowy, zaś roczny abonament 58 euro.

Jak działa system Velo Antwerpen?

Po zakupie biletu otrzymamy kody dostępu zarówno drogą e-mailową, jak i SMS, które musimy wprowadzić na klawiaturze konsoli stacji rowerowej. Jeśli zdecydujemy się na roczny abonament, otrzymamy specjalną kartę Velo, którą możemy aktywować online lub za pomocą dedykowanej aplikacji Velo. Subskrypcja rozpocznie się natychmiast po aktywacji lub automatycznie po 30 dniach od zakupu.

Porady związane z korzystaniem z systemu Velo Antwerpen

W razie potrzeby możemy sprawdzić dostępność rowerów na pobliskich stacjach, wprowadzając nasze kody lub zbliżając kartę Velo do czytnika.

Jeśli rower wymaga naprawy, wystarczy go zwrócić do stacji dokującej, skąd zostanie odebrany i przetransportowany do naprawy.

Zawsze warto również pamiętać o zwracaniu rowerów do stacji dokujących.

Blue-bike

Alternatywną opcją zwiedzania Antwerpii na dwóch kółkach jest wynajęcie roweru w firmie Blue-Bike, która oferuje dostęp do jednośladów w 6 stacjach w samym mieście (w całej Belgii posiada ponad 120 stacji).

Bicycle rental service spot on city street. Public transportation concept.
Bicycle rental service spot on city street. Public transportation concept., licencja: shutterstock/By janifest

Ceny

Blue-Bike opłata za pierwsze 24 godziny wynosi 3,50 euro. W przypadku dwóch dni dodatkowy koszt wynajmu wynosi 5 euro, natomiast jeśli korzystamy z roweru elektrycznego, to kwota ta wzrasta do 10 euro. Chętni kontynuowania przygody na dwóch kółkach przez kolejne 24 godziny będą musieli zapłacić kolejne 10 euro (zwykły rower) i 20 euro (rower elektryczny). W przypadku przedłużenia wynajmu, należy doliczyć dodatkowe 15 euro lub 30 euro, w zależności od typu roweru.

Opłata za pierwsze 30 minut wynosi z kolei jedynie 0,50 euro (w przypadku Velo Antwerpen, taka usługa jest darmowa).

Porady związane z korzystaniem z systemu Blue-Bike

System Blue-Bike działa sprawnie i intuicyjnie. Aby skorzystać z jego usług, wystarczy zalogować się przy pomocy karty członkowskiej, co umożliwia otrzymanie klucza do odblokowania roweru. Rower z nowoczesnym zamkiem można otworzyć za pomocą karty Blue-Bike, MOBIB (elektronicznego biletu komunikacyjnego) lub specjalnej aplikacji Blue-Bike. Kartę Blue-Bike można zamówić wygodnie online lub bezpośrednio w punkcie rowerowym w wyznaczonych godzinach pracy.

Donkey Republic

Donkey Republic to kolejne przedsiębiorstwo, udostępniające charakterystyczne, pomarańczowe rowery w różnych krajach europejskich, w tym w Belgii. Firma ta oferuje zarówno standardowe, jak i elektryczne rowery (e-bike).

Urban cyclist taking a brake on e-bike
Urban cyclist taking a brake on e-bike, licencja: shutterstock/By FREEPIK2

Ceny

Ceny wynajmu rowerów są uzależnione od rodzaju środka transportu oraz czasu użytkowania. Koszt wynajmu roweru elektrycznego za 30 minut wynosi na przykład 3 euro, podczas gdy standardowego roweru 1,8 euro. Za dobę korzystania z roweru elektrycznego trzeba zapłacić 15 euro, a za zwykły rower 8 euro. Jeśli planujemy dłuższe wypożyczenie, na przykład na siedem dni, koszty będą wynosić odpowiednio 72 euro (rower elektryczny) i 33 euro (standardowy rower).

Porady związane z korzystaniem z systemu Donkey Republic

Aby skorzystać z usług Donkey Republic, konieczne jest skorzystanie z dedykowanej aplikacji. Po zainstalowaniu aplikacji, będziemy mogli wypożyczyć rower, dokonać płatności i śledzić swoje trasy. Rower można łatwo odblokować, wykorzystując połączenie Bluetooth z naszym telefonem. Podczas korzystania z roweru, mamy możliwość blokowania i odblokowywania go dowolną ilość razy. Po zakończeniu podróży, należy zwrócić rower Donkey do najbliższego dostępnego centrum i zakończyć wypożyczanie w aplikacji.

Cargoroo

Dzięki firmie Cargoroo, specjalizującej się w ekologicznych, elektrycznych rowerach towarowych, zwanych cargo dostępna jest również bardziej oryginalna alternatywa przemieszczania się po mieście jednośladami.

Mother and daughter having a ride on road with electric cargo bike.
Mother and daughter having a ride on road with electric cargo bike. , licencja: shutterstock/By rclassenlayouts

Porady związane z korzystaniem z systemu Cargoroo

Aby skorzystać z tego udogodnienia, należy pobrać dedykowaną aplikację mobilną na swój telefon. Po zalogowaniu się w aplikacji, możemy zlokalizować, wybrać i zarezerwować rower cargo, a następnie otworzyć zamek za pomocą funkcji dostępnej w aplikacji Cargoroo. W trakcie podróży istnieje możliwość blokowania roweru w dowolnym miejscu, ale ważne jest, aby po zakończeniu jazdy odstawić pojazd w miejscu, z którego go wzięliśmy, i zablokować go ponownie.

Ceny

Opłata za godzinę wynosi 6 euro.

Swapfiets

Kolejną interesującą opcją są pojazdy Swapfiets, firmy oferującej długoterminowy wynajem rowerów. W ramach stałej miesięcznej opłaty, użytkownicy mają dostęp do trzech rowerów, w tym dwóch elektrycznych.

Ceny

Ceny miesięczne wahają się od 22 do 80 euro, w zależności od wybranego pakietu. Rower można odebrać osobiście w sklepie Swapfiets lub zamówić z dostawą do domu.

Usługi naprawcze

Swapfiets oferuje także komfortowy system serwisowy, w ramach którego w przypadku potrzeby naprawy lub wymiany roweru, można udać się do jednego z oddziałów Swapfiets lub skorzystać z mobilnego serwisu, który przyjeżdża pod wskazane miejsce przez aplikację mobilną użytkownika.

Rower Mechanik Naprawa Rower w Warsztacie Portret zbliżenia Młodego Niewyraźnego Człowieka bada i naprawia nowoczesny system transmisji cyklu. Koncepcja sklepu sportowego i konserwacji rowerów
Rower Mechanik Naprawa Rower w Warsztacie Portret zbliżenia Młodego Niewyraźnego Człowieka bada i naprawia nowoczesny system transmisji cyklu. Koncepcja sklepu sportowego i konserwacji rowerów, licencja: shutterstock/By VGstockstudio

Bezpłatna jazda próbna

W Antwerpii istnieje także opcja bezpłatnej jazdy próbnej na rowerze Swapfiets, która pozwala sprawdzić wygodę i funkcjonalność przed zdecydowaniem się na dłuższy wynajem.

Groep INTRO

Groep INTRO to firma, której oferta skupia się głównie na potrzebach studentów uczących się w Antwerpii, zapewniając im wygodne i przystępne finansowo rozwiązania w kontekście wypożyczania rowerów. Ceny są atrakcyjne i dostosowane do długości okresu wynajmu.

Ceny

Przez dziesięć miesięcy studenckiego roku akademickiego, opłata wynosi jedynie 7,49 € miesięcznie, co daje korzystną łączną kwotę 74,90 €. Dodatkowo, w ramach tej rocznej oferty, rower można otrzymać bezpłatnie na 2 miesiące. Istnieje także możliwość skorzystania z krótszych okresów wynajmu, przy czym miesięczna opłata w takim pakiecie wynosi 12,49 €. Warto jednak zaznaczyć, że ta korzystna oferta dotyczy wyłącznie studentów uczących się na jednej z antwerpskich uczelni, których pełną listę można znaleźć na oficjalnej stronie Groep INTRO. W przypadku braku posiadania statusu studenta, miesięczna opłata wynosi 30 euro. Dodatkowo, konieczne jest wniesienie depozytu w wysokości 75 €, który zostanie zwrócony po zakończeniu umowy i zwrocie roweru.

Porady związane z korzystaniem z systemu Groep INTRO

Aby skorzystać z tej atrakcyjnej oferty, należy utworzyć konto w Groep INTRO, przygotować numer dowodu osobistego oraz legitymacji studenckiej. Następnie można z łatwością zarezerwować rower, wybierając preferowany okres korzystania oraz model roweru. Rower jest gotowy do odbioru już następnego dnia roboczego w punkcie rowerowym na Dworcu Centralnym w Antwerpii. W trakcie odbioru warto mieć ze sobą dowód osobisty, legitymację studencką i kartę bankową.

Cyclant

Cyclant to lokalna wypożyczalnia rowerów w Antwerpii, oferująca różnorodne opcje wynajmu dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Na oficjalnej stronie Cyclant istnieje możliwość wypożyczenia rowerów na okres od jednego dnia do 28 dni, co sprawia, że oferta ta jest elastyczna i dostosowana do różnych planów podróży.

Ceny

Ceny wynajmu zaczynają się od 15 euro za jeden dzień. Za tydzień korzystania z roweru trzeba zapłacić od 82 euro, za dwa tygodnie 150 euro, a za cały miesiąc (28 dni) 360 euro. Warto zauważyć, że ceny są uzależnione nie tylko od czasu trwania wynajmu, ale także od rodzaju roweru. W ofercie Cyclant znajdziemy różne typy rowerów, w tym rowery miejskie, rodzinne z kilkoma siedzeniami, cargo, sportowe oraz trekkingowe.

Opcje wycieczkowe

Cyclant oferuje również interesującą opcję w postaci sześciu różnych wycieczek rowerowych. Obejmują one między innymi zwiedzanie portu w Antwerpii, architektury miasta, parków czy najstarszego browaru w okolicy. To doskonała okazja, aby odkryć uroki Antwerpii na dwóch kółkach podczas zorganizowanej i ciekawie poprowadzonej trasy.

Young pensive dreamful happy woman 20s wearing casual green jacket jeans riding bicycle bike on sidewalk in city spring park outdoors, look aside. People active urban healthy lifestyle cycling concept
Young pensive dreamful happy woman 20s wearing casual green jacket jeans riding bicycle bike on sidewalk in city spring park outdoors, look aside. People active urban healthy lifestyle cycling concept, licencja: shutterstock/By dmvasilenko

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Ostenda, belgijskie Miami, zwiedzanie i plażowanie

Jak zaplanować wycieczkę rowerową po Antwerpii

Następny

Dodaj komentarz