Amsterdam, zwiedzanie najpopularniejszych mostów, przewodnik

Tagi , , , ,

Stolica Holandii może nie jest uznawana za szczególnie romantyczne miasto, ale z pewnością ma piękne miejsca takie jak mosty. Poza tym, Amsterdam jest często nazywany także „Wenecją północy”. Miasto ma ponad 100 kilometrów dróg wodnych, a ponieważ krajowym środkiem transportu jest rower, a nie łódź, Amsterdam ma również wiele mostów i mostków. W rzeczywistości jest ich ponad 1900 i chociaż wiele z nich ma nazwy to wszystkie mają numer, licząc od centrum miasta do jego przedmieść. Stworzenie listy najpopularniejszych mostów w Amsterdamie jest prawie niemożliwe ponieważ artykuł byłby bardzo długi. Jednak wybraliśmy TOP 5 najpopularniejszych i najpiękniejszych mostów w Amsterdamie, które powinieneś zobaczyć w pierwszej kolejności. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Magere Brug

Chudy Most – Magere Brug to prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej fotografowany most w Amsterdamie, który jest dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania tego miasta. Warto wiedzieć, że tylko piesi i rowerzyści mogą korzystać z tej przeprawy przez rzekę Amstel między Kerkstraat oraz Nieuwe Kerkstraat. Według lokalnej legendy pocałunek między zakochanymi osobami podczas przechodzenia przez ten most zapewni dozgonną miłość. Chudy Most najpiękniej prezentuje się po zmroku, gdy jest oświetlony w nocy ponad 1000 żarówek. Ten drewniany, podwójnie zwodzony most (nr 242) ma bogatą historię sięgającą końca XVII wieku. Jego pierwotna wersja miała 13 łuków, podczas gdy obecnie jest ich 9. 

Blauwbrug

Kolejny most, który wyróżnia się na tle innych w Amsterdamie to Blauwbrug. Nie jest on podobny do skromniejszych i prostszych mostów często spotykanych w Amsterdamie. Blauwsbrug, czyli Niebieski Most (ten most nigdy nie był niebieski), został zaprojektowany tak, aby nie przypominał holenderskiej wrażliwości, ale francuską. Czerpiąc inspirację z wielu mostów przecinających Sekwanę w Paryżu, Blauwsbrug jest ozdobiony szczegółową strukturą rzadko spotykaną w Amsterdamie.

Staalmeesterbrug

Ten klasyczny holenderski most zwodzony (nr 227) przecina romantyczny kanał Groenburgwal. Do 2015 roku wiele zakochanych osób wieszało kłódki na odciągach mostu, niestety kłódki zaczęły uszkadzać konstrukcję mostu i zostały usunięte przez miasto. Obecnie miasto regularnie usuwa nowo zawieszone „kłódki miłości”. Przechodząc przez Staalmeesterbrug można podziwiać niesamowity widok na Zuiderkerk – XVII-wieczny kościół protestancki. Wielu wielkich artystów namalowało ten romantyczny widok, w tym znany na całym świecie Claude Monet.

Drieharingenbrug

Most Drieharingenbrug znajduje się praktycznie w centrum Amsterdamu, w dzielnicy Haarlemmerbuurt, 10 minut spacerem od Dworca Centralnego, ale poczujesz się jak na obrzeżach miasta. Okolica jest cichą i spokojną mieszkalną dzielnicą, która daje wytchnienie od zgiełku stolicy Holandii. Co ciekawe, ten bardzo wąski, drewniany most zwodzony może pomieścić zaledwie dwie osoby idące obok siebie.

Lekkeresluis Brug

Kolejny z klasycznych mostów w Amsterdamie –  Lekkeresluis Brug to piękny kamienny most z XVIII wieku, który przetrwał próbę czasu. Jednak to nie kamienne łuki tego klasycznego mostu uczyniły go sławnym, a malowniczy widok. Tuż za mostem, patrząc w kierunku zachodnim, znajdują się jedne z najpiękniejszych przykładów holenderskiej architektury w tym mieście. 

Most Piętnastu Mostów

Amsterdamski Most 15 Mostów to nie tyle most, co wspaniały widok na mosty! Stań nad kanałem w pobliżu skrzyżowania Herengracht i Reguliersgracht po północnej stronie kanału, a w pogodny dzień możesz zobaczyć 15 mostów jednocześnie. Można też spojrzeć nieco szerzej i zobaczyć jedno z najpiękniejszych skrzyżowań w mieście.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Muzeum figur woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie, zwiedzanie

Chemin de la Corniche – najpiękniejsza trasa widokowa w Luksemburgu

Następny

Dodaj komentarz